Füsun Uysal

Etik Kuralları Nelerdir?

 

Her meslekte olduğu gibi elbet Yaşam Koçluğu’nun da

etik kuralları var.

 

Sizinle yol alırken uyacağım kurallar...

 

 

 Koçluk Alan Kişilerle Profesyonel İlişki

  1. Koçluk hizmeti alan kişi (danışan) ile net anlaşmalar yapacağım. Profesyonel koçluk ilişkisi çerçevesinde yaptığımız tüm anlaşmaları onurlandıracağım.
  2. İlk seansımızda danışanımın koçluk sürecinin yapısını, gizliliğin sınırlarını, finansal ayarlamaları ve koçluk anlaşmasının diğer şartlarını anlaması için gerekeni yapacağım.
  3. Koç olarak sahip olduğum dereceleri, deneyimleri ve uzmanlığımı doğru olarak belirteceğim.  
  4. Koçluk sürecinin herhangi bir yerinde koçluğu sonlandırma hakkına saygı duyacağım. Koçluk ilişkimizden yararlanmadığına ilişkin belirtileri takip edeceğim.
  5. Danışanımın  başka bir koç ya da kaynaktan daha çok yarar sağlayacağını fark ettiğimde bu değişikliği yapması için  onu yüreklendireceğim.
  6. Uygun ve gerekli olduğunda danışanıma diğer profesyonellerden hizmet almasını önereceğim. (psikolog ya da psikiyatri vb)
  7. Danışanımın kendisi ya da başkalarına zarar verme niyetini belirttiği durumlarda, uygun otoriteleri bilgilendirmek için gerekli adımları atacağım.

 

          GİZLİLİK

  1. Danışan kişinin danışanımın bilgilerinin gizliliğine her zaman saygı duyacağım.
  2. Adlarını referans olarak belirtmeden ya da onların kimliğini belirtebilecek herhangi bir bilgiyi açıklamadan önce danışanımın bu konuda rızasını alacağım.
  3. Beni destekleyen bir kişiye danışanımla ilgili bilgi vermeden önce bu konudaki mutlaka rızasını alacağım. 

 

JooComments powered by Bullraider.com
Live tracking and statistics